Chiny znów kupują, tym razem w Polsce przejmują Novago

china-1081714

Ekspansja chińskiego kapitału

Państwo środka już od kilkunastu lat szuka okazji do przejęcia różnych przedsiębiorstw zarówno w Europie, jak i na świecie. Europejskie państwa po początkowym zachłyśnięciu się chińskim kapitałem coraz bardziej zaczęły dostrzegać niebezpieczeństwo związane z wszechobecną chińska ekspansję.

Wystarczy wspomnieć, że chińskie przedsiębiorstwa przejęły takie znane marki jak szwedzkie Volvo, czy włoskie Pirelli. Łupem najludniejszego państwa świata padły również liczne przedsiębiorstwa infrastrukturalne, szczególnie istotne z nich to porty lotnicze.

Inicjalna faza się jednak skończyła, pomimo że mamy tak zwany wolny rynek poszczególne państwa w różny sposób zaczęły rozciągać protektorat nad kluczowymi dla ich gospodarki podmiotami.

Nie zniechęciło to azjatyckich inwestorów do zaprzestania swoich działań, tylko do przeniesienia swojej uwagi na inne branże.

Największe dotychczas chińskie przejęcie w Polsce

27.06.2016 na oficjalnej stronie Novago sp. z o.o. pojawił się komunikat mówiący o przejęciu tego przedsiębiorstwa przez China Everbright International Limited („CEI”) od Abris Capital Partners. Wartość transakcji według informacji Pulsu Biznesu wynosi 123 mln EUR.

Transakcja nie doszła jeszcze do skutku, niezbędna jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów.

factory-949520Zapewne niewielu słyszało dotychczas cokolwiek o spółce Novago, która jest największym podmiotem zarządzającym odpadami w Polsce. Novago posiada 6 zakładów produkcyjnych, poprzez które zajmuje się recyklingiem, produkcją paliw alternatywnych, energii elektrycznej i cieplnej oraz składowaniem i zbiórką odpadów.

Strony transakcji

Stwierdzenie, iż Novago było dotychczas polską spółką, która obecnie jest sprzedawana w obce ręce jest rzecz jasna przekłamaniem. Oczywiście podmiot ten został założony w Polsce i tu prowadzi działalność, lecz został już jakiś czas temu przejęty przez Abris Capital Partners.

Abris jest założonym w 2007 funduszem private equity koncentrującym się na firmach z Europy Środkowej i Wschodniej.

Fundusze private equity zajmują się inwestowaniem powierzonych środków (często przez rozproszonych inwestorów z różnych państw) w przedsiębiorstwa przeżywające trudności finansowe lub takie, które pragną się rozwijać poprzez pozyskanie znacznego kapitału w porównaniu do skali prowadzanej działalności i generowanego ryzyka.

W portfolio Abris znajdują się między innymi takie marki jak Siódemka, AAA Auto, Diverse czy FM Bank PBP.

China Everbright International Limited jest natomiast notowaną na giełdzie w papierów wartościowych w Hong Kongu spółką o kapitalizacji 4,2 mld EUR. Podstawa działalność tego chińskiego giganta opiera się na czterech głównych segmentach: ekologicznej energii, ekologicznej wody, greentech oraz ekologicznej technologii.

Chen Xiaoping, Prezes Everbright International, stwierdził że Novago może stanowić dobrą platformę do dalszej ekspansji w Europie Centralnej i Wschodniej.

Źródło: http://www.novago.pl/upload/drive/Abris_CEI_Novago_%20Informacja%20prasowa%2026%20czerwiec%202016_PL.pdf