Jak być dobrym politykiem we współczesnym świecie?

Partia szachów, polityk, debiut, początek, pionkiNie tak łatwo jest być dobrym politykiem we współczesnym świecie, gdyż dobry polityk to przede wszystkim skuteczny polityk, czyli taki, który potrafi zdobyć i utrzymać władze w dłuższej perspektywie czasu. „Dobroć” w tym wypadku nie ma zatem nic wspólnego z moralnością, lecz pragmatycznym podejściem do życia. Niezależnie od tego, jak było by to irytujące dla społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że nazywanie politykami przypadkowych ludzi, wygłaszających określone poglądy w wyniku indoktrynacji jest dużym błędem. Są to tylko odpowiednio zmanipulowane narzędzia.

Podstawowe zasady bycie dobrym politykiem

 1. Od najmłodszych lat staraj się zdobywać odpowiednie kontakty. Najwięcej korzyści daje oczywiście urodzenie w bogatej i szanowanej rodzinie, lecz to nie wszystko. Wszystkie drogie  kursy, studia czy treningi są istotne z trzech względów. Przede wszystkim umożliwiają zdobycie określonych umiejętności, równie istotny jest jednak prestiż i zdobyte znajomości. Wszyscy bogacze myślą bowiem o swoich dzieciach w ten sam sposób, jako o formie inwestycji.
 2. Odpowiednia prezencja. Nie bez przyczyny wszyscy politycy obecni w mediach noszą garnitury. Elegancji i zadbany ubiór niczym uniform budzi zaufanie i jest pierwszym elementem, na który uwagę zwracają potencjalni wyborcy.
 3. Korzystaj z rad specjalistów od kreowania wizerunku, pozostań jednak w pewnym stopniu oryginalny. Jeżeli będziesz taki jak inni, to głupi nieinteresujący się polityką wyborcy nie będą wiedzieli kim ty jesteś.
 4. Unikaj publicznych kontaktów z zindoktrynowanymi narzędziami wrogich polityków. Take spotkania są nieprzewidywalne, a każdy błąd może być wykorzystany przeciwko tobie.
 5. Otaczaj się wyłącznie dobrze ci znanymi współpracownikami, którym zlecisz większość prostszych zadań, nigdy im jednak do końca nie ufaj.
 6. Podjęcie w młodym wieku pracy zawodowej, nawet krótkookresowo umożliwia zdobycie podstawowych umiejętności w danej dziedzinie, i jest dobrze postrzegana przez społeczeństwo. Jeżeli posiadasz możliwości warto zainteresować się wolontariatem, który świadczy o twoim dobrym serduszku i można go odpowiednio sprzedaż w mediach.
 7. Pnąc się na szczyt pomagaj różnym ludziom, gdyż gdy zostaniesz z niego strącony spadając w dół będziesz ich mijał, i może któryś z tych dłużników cię wtedy złapie.
 8. Dla dobrego polityka niezwykle istotne są działania propagandowe jego zaplecza. Nudna prawda zawsze jest mniej popularna niż odpowiednio przygotowane kłamstwo oparte tylko w znikomym stopniu na prawdziwych zdarzeniach. Dodatkowo wypuszczenie odpowiednio wielu bezsensownych informacji w określonym czasie, może odwrócić uwagę społeczeństwa od istotnych tematów. Umożliwiając tym samym ukryć niektóre niepopularne działania.
 9. Obserwuj polityków, ucz się od nich. Zapisanie się do młodzieżówki jakieś partii może przynieść wiele korzyści, na skutek obcowania z zawodowcami. Postępowania takie odciska jednak piętno, które może okazać się przeszkodą na późniejszym etapie kariery. Należy zatem dobrze przemyśleć tę decyzję, szczególnie jeżeli zamierzasz założyć własną partię polityczną i pozycjonować się na osobę zrywającą z skostniałymi schematami.
 10. Często powtarzaj, że jesteś prawdziwym mężem stanu, i wszystko co czynisz ukierunkowane jest na wzrost dobrobytu kraju. Z czasem może nawet sam w to uwierzysz.
 11. Dobry polityk we współczesnym świecie musi być zaznajomiony z retoryką. Sztuka odpowiedniego przemawiania przydaje się w wielu niespodziewanych sytuacjach. Zawodowy polityk nie daje się ponieść emocją, lecz przemawia bardzo emocjonalnie, co robi duże wrażenia na słuchając go gawiedzi.
 12. Znaczna większość społeczeństwa może tylko pomarzyć o średniej krajowej pensji. Z tego powodu proste populistyczne obietnice zyskają większy poklask niż niezwykle istotne, ale złożone zagadnienia ideologiczne/światopoglądowe. Interpretując jakiekolwiek dane finansowe, szczególnie wytykając błędy rywali, mów ile za daną kwotę można by wybudować szkół, nakarmić głodujących sierot, wyleczyć małych, bezbronnych i ciężko chorych dzieci.
 13. Politycy wcale nie muszą kłamać, wystarczy, że nauczą się mówić tak, aby odpowiadając na pytanie nic konkretnego nie powiedzieć. Dodatkowo jednak dobry polityk składaj jakiekolwiek obietnice nie można podawać konkretnych liczb lub dat, czyli danych, które można zweryfikować. Stwierdzenie, że dana kwestia jest niezwykle istotna i niedługo odpowiednie organy się nią zajmą powinno wystarczyć.
 14. Od najmłodszych lat unikaj sytuacji, wspomnienie których w przyszłości może posłużyć do skompromitowania twojej osoby. Bezustannie musisz być odpowiedzialny i skoncentrowany na swoim celu, często kosztem przyziemnych przyjemności przeznaczonych dla pospólstwa.
 15. Nigdy nie chwal się swoim bogactwem, wysoką pensją lub przywilejami zagwarantowanymi przez piastowane stanowisko, to bardzo irytuje prostych ludzi posiadających największą siłę głosu w czasie wyborów.