Jak prawidłowo interpretować informacje w ofertach pracy

oferta pracy ogłoszenie o wynagrodzenie pensja podejrzana ofertaOferty pracy są dla osób poszukujących zajęcia cennym źródłem informacji zarówno o danym stanowisku, jak i całej firmie. Należy jednak podchodzić do nich z pewnym przymrużeniem oka. Pracodawcy postępują bowiem podobnie jak kandydaci do pracy, którzy „podrysowują” swoje CV, aby było efektowniejsze. Chodzi im przecież o to, aby zainteresować swoją oferta jak największą liczbę dobrych kandydatów.

Z tego względu wszystkim osobą poszukującym pracy niezbędna jest wiedza o tym, jak prawidłowo interpretować informację w ofertach pracy. Znajdujące się w nich krótkie frazy, mogą oznaczać coś całkowicie innego dla pracodawców i kandydatów do pracy. Zanim jednak o tym, co jest przekazywane aplikantom między wierszami kilka słów o budowie typowego ogłoszenia o pracy.

Budowa typowego ogłoszenia o pracy

Typowe ogłoszenie o pracy zawiera kilka stałych elementów. Po pierwsze na początku ogłoszenia zwykle podana jest nazwa firmy, która poszukuje pracownika. Zdarza się jednak, że niektóre podmioty nie chcą informować otoczenia o prowadzonej rekrutacji, i zamiast nazwy zamieszczone są wyłącznie informacje o branży, w której działa dana firma. Następne elementy (zależnie od wielkości danej firmy) to: krótki opis firmy, numer referencyjny i miejsce wykonywania pracy. Po takim wstępie zamieszczana jest niewiele mówiąca nazwa stanowisk, jego krótki opis oraz wymagania pracodawcy wobec kandydatów.

Kolejny istotny element ogłoszenia o pracy to potencjalne korzyści, które przysługiwać będą przyszłemu pracownikowi. To właśnie ten fragment zawiera najwięcej, nie do końca prawdziwych informacji przedstawionych w formie krótkich fraz, których zadaniem jest przekonania osoby poszukującej pracy, że dane stanowisko jest dla niej idealne.

Zakończeniem ogłoszenia o pracy jest sposób aplikacji na dane stanowisku oraz przypomnienie, o konieczności zamieszczenia w CV odpowiedniej klauzuli wynikającej z ustawy o ochronie danych osobowych. Przykładową oferta pracy: Młodszy Specjalista ds. Bycia Słupem.

Prawidłowy sposób interpretacji krótkich fraz zawartych w ofertach pracy

Prosimy o kontakt tylko w ważnych kwestiach – dane stanowisko jest już od dawna zajęta, zatem nie marnuj czasu i szukaj pracy gdzie indziej.

Praca w młodym zespole – zatrudniamy wyłącznie studentów, którym nie trzeba dużo płacić oraz stażystów, pozyskiwanych z urzędu pracy.

Zarobki uzależnione od efektów – oferujemy niską zasadniczą pensję powiększaną o prowizję za wciskanie naiwnym klientom produktów, których nie potrzebują. Wszystko to w celu zachęcenia pracowników do realizacji nierealnego celu sprzedażowego.

Wymagamy wielozadaniowości i podzielnej uwagi – w naszej firmie panuje totalny chaos, będziesz musiał/a wykonywać wiele różnych zadań w jednym momencie.

Elastyczny czas pracy – tak sobie organizuj czas, aby w osiem godzin wykonać to, co normalny zajmuje szesnaście. W przeciwnym wypadku zostaniesz po godzinach, za które ci nie zapłacimy.

Błyskawiczne przyuczenie do zawodu – w ofercie pracy napisaliśmy, że poszykujemy kogoś na stanowisko specjalisty, ale tak naprawdę szukamy kogoś do parzenia herbaty i kserowania dokumentów. Żadna fachowa wiedza nie będzie ci potrzebna.

Luźna atmosfera pracy – w naszej firmie nie obowiązują żadne zasady związane ze stylem ubioru (dress codem). Nie stać nas na służbowe uniformy, a za pensję, która oferujemy na pewno nie kupisz sobie porządnego garnituru lub garsonki.

Gorąco zachęcamy do aplikowania – aktualnie nie szukamy pracownika, chcemy tylko poprzeglądać sobie różne CV.

Konkurencyjne/atrakcyjne wynagrodzeniemamy swoje powody, aby nie informować nikogo jakie wynagrodzenie oferujemy. Dowiesz się dopiero jak podpiszesz umowę.

Szeroki zakres odpowiedzialności – będziesz obwiniany za każde zaniedbanie w firmie.

Konkurencyjne warunki zatrudnienia – nasza przewaga konkurencyjna wynika z faktu, że oszczędzamy na personelu. Zapomnij zatem nie tylko o wysokim wynagrodzeniu, ale też jakichkolwiek szkoleniach.

Bogata oferta bonusów pozapłacowych – będziemy się starać wynagrodzić ci niską pensję różnymi specjalnymi dodatkami, które w innych firmach są standardem dla wszystkich pracowników.

Wymagana komunikatywność i umiejętność pracy w zespole – my wyłącznie komunikujemy co masz zrobić, jak masz to zrobić dowiedz się sam od innych pracowników.Codziennie nowe wyzwania – często zapycha się nam toaleta na trzecim piętrze.

Wymagamy wszechstronnego doświadczenia – właśnie zrezygnowało trzech pracowników, których będziesz musiał zastąpić.

Elastyczna forma zatrudnienia – w celu minimalizacji kosztów nie zawieramy z pracownikami żadnej umowy.

Wymagamy punktualności, terminowości i niezawodności – już na starcie będziesz musiał/a zmierzyć się z sześciomiesięcznymi zaległościami po swoim poprzedniku.

Dynamicznie rozwijająca się młoda firma – „dopiero co powstaliśmy” lub „nikt o nas jeszcze nie słyszał”. Gwarantujemy ci możliwość rozwijania się razem z nasza firmą i zdobywanie różnorodnego doświadczenia, ale równocześnie ostrzegamy, że w każdej chwili możemy zniknąć z rynku.

Cenimy dokładność – narzucamy takie tępo pracy, że nie będziesz miał czasu na weryfikację danych, które wprowadzisz.

Mile widziana własna inicjatywa – nie mamy czasu cię szkolić. Już od pierwszego dnia pracy będziesz musiał radzić sobie sam.