Lista porad pozwalających łatwo stracić inwestowane pieniądze

poradnik, porada, inwestowanie, cel, strata, pomoc, giełda, finansowy

Właściwy cel jest najważniejszy

Zainteresowanie giełdą wśród  polskiego społeczeństwa ciągle wzrasta. Trudno się dziwić, inwestowanie na giełdzie jest bowiem najlepszym rozwiązaniem w przypadku niskich stóp procentowych (tym samym niskiego oprocentowania lokat bankowych) i do tego niezbyt skomplikowanym. Wszyscy, którzy w to nie wierzą powinni częściej odwiedzać różne strony internetowe o tematyce finansowej, specjaliści (szczególnie „internetowi”) nigdy się nie mylą.

Niestety gra na giełdzie wiążę się z ryzykiem, czyli prawdopodobieństwem nieosiągnięcia zamierzonego celu. Bardzo ważne jest zatem wyznaczanie odpowiednich założeń, które chcemy zrealizować. Artykuł ten powstał, aby ukazać często nieważny dla większości profesjonalnych inwestorów cel, którym jest zostanie dobrym „dawcą kapitału” i wyciągnięcie z tego odpowiednich wniosków.

Nasz świat jest tak skonstruowany, że zawsze ktoś musi wygrać, żeby inni mogli przegrać i mieli szanse się czegoś nauczyć. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, że wiedza jest bezcenna i warto w celu jej zwiększania wydać ogromne sumy pieniędzy.

Najwyższy czas skończyć z przydługim wstępem i różnymi dygresjami przechodząc do sedna.

Oto przed wami długo wyczekiwana, prosta, a jednak niezwykła lista porad pozwalających Ci łatwo stracić inwestowane pieniądze.

Zasady, których musisz się trzymać, aby stracić inwestowane pieniądze

1. Upewnij się, że twoje biuro maklerskie pobiera odpowiednio wysokie opłaty oraz posiada liczne ukryte opłaty.

2. Zawsze graj przeciwko rynkowi ignorując trwałe trendy występujące na rynku, w myśl zasady „Trend is not your Friend”.

3. Nie korzystaj z rynków umożliwiających wykorzystywanie wysokich dźwigni (lewarów), typu FOREX. Utrata pieniędzy na takich rynkach jest po prostu zbyt łatwa – pamiętajcie o swoim celu: utracie pieniędzy i nauczeniu się czegoś, a do tego potrzeba czasu.

4. Rozpoczynaj samodzielne inwestowanie w sytuacji, kiedy wyniki funduszy inwestycyjnych są słabe, nie warto polegać na amatorach niepotrafiących ponosić ponadprzeciętnego ryzyka i wypracowywać odpowiednio wysokiego zysku.

5. Przed podjęciem ważnej decyzji zastanów się, jak postąpił by twój guru (mentor), którego próbujesz naśladować na podstawie kilku cytatów przeczytanych w internecie.

6. Przenigdy nie wycofuj się z inwestycji ze stratą. Uświadom sobie, że jesteś nieomylny (jesteś zwycięzcą!), to rynek się myli. Wszystkie walory, które generują straty w końcu muszą się odbić i przynieść zakładaną stopę zwrotu.

7. Nigdy nie ustawiaj zleceń zabezpieczający (stop loss), uzasadnienie w poprzednim punkcie.

8. Kupuj liczne analizy domów maklerskich, a następnie z nich nie korzystaj.

9. Staraj się kupować akcje jak najmniejszej liczby spółek o wysokim dodatnim współczynniku korelacji stóp zwrotu.

10. Niesamowite okazje nie trwają wiecznie, warto więc skorzystać z usług parabanków żądających wysokich opłat (odsetek i prowizji), aby szybko zdobyć niezbędne fundusze.

11. Nie zważaj na głosy innych mówiące, że twoje działania są głupie. Stwierdzenie, że budujesz „tarczę podatkową” powinno uciszyć przynajmniej część z nich.

12. Unikaj arbitrażu, zyski bez ryzyka to chora i nieprzydatna koncepcja.

13. W czasie hossy kupuj spółki defensywne (z niską, zerową lub ujemną β [betą]), a w czasie kryzysu spółki agresywne (β>1).

14. Socjal trading, czyli naśladowanie ruchów innych inwestorów lub algorytmów jest niezwykle pożyteczne. W celu zwiększenia efektu warto pamiętać, aby kopiować ruchy przypadkowych inwestorów udostępniających rejestry swoich ruchów za darmo.

15. Nigdy nie przestawaj inwestować, zawsze posiadaj kilka otwartych pozycji.

16. Niech poleje się krew. Kupuj jak najszybciej „spadające norze” czyli walory, które uległy znacznemu przecenieniu.

17. Spółki groszowe zupełnie pozbawione płynności powinny być dla ciebie ciekawą alternatywą.

18. Nigdy nie podejmuj decyzji będąc wypoczętym i odprężonym po zamknięciu okna transferowego. Twoim głównym celem powinno się stać zawieranie transakcji „przed monitorem” kierując się chwilowymi emocjami.

19. Często zmieniaj swoją główną strategię.

20. Zaniedbuj wszystkie elementy niezwiązane z inwestowaniem (np. praca, rodzina, wygląd i higiena osobista).

21. Zupełnie nie interesuj się funkcjonowaniem i możliwościami swojej platformy inwestycyjnej.

22. Zawsze czekaj z zakupem walorów na koniec hossy, tuż przed pęknięciem banki spekulacyjnej. Bądź czuny, wyczucie odpowiedniego momentu nie jest łatwe, gdyż wymaga to prawidłowego odczytania niektórych sygnałów. Przykładowe sygnały:
A) gazety i czasopisma dla osób niezwiązanych z rynkami finansowymi typu mechaników, fryzjerów i kucharzy zachęcają do kupna akcji, a w warzywniaku słyszy, że Halinka spod piątki inwestuje w spółki dywidendowe,
B) osoby lubiące wykresy powinny poczekać z zakupem, aż wyceny blue chipów (dużych spółek giełdowy) się ustabilizują (np. na skutek działania funduszy inwestycyjnych), a wartości małych i średnich spółek ciągle będą rosły w ponadprzeciętny tempie.

23. Niepotrzebne ci umiejętności i wiedza o inwestowaniu, jest to zbędny balast, powinieneś liczyć na łut szczęścia początkującego.

24. Zostań specjalistą od wszystkiego, kupuj i sprzedawaj akcje, surowce, waluty, nieruchomości itp.

25. Nie ucz się na własnych błędach, powtarzaj nieustanie z uporem maniak posunięcia przynoszące największe straty.

26. Bądź niecierpliwy i oczekuj błyskawicznych rezultatów.

27. Nigdy się nie poddawaj. Straciłeś roczną pensję, mówi się trudno. Pamiętaj tylko, aby kolejny razem zwiększyć stawkę, pozwoli Ci się to odegrać.

28. Graj pieniędzmi, których nie możesz stracić. Załóżmy, że zbieraliście z żoną/mężem na nowe mieszkanie lub operację adoptowanej, niemej, ślepej, jednonogiej, molestowanej w dzieciństwie małej wegetarianki (tak aby jej życie znów nabrało sensu – czyli skończyła z wegetarianizmem), nie wahaj się i pomnóż te pieniądze poprzez inwestycje, dodatkowy stres doda ci tylko motywacji.

29. Nigdy nie podejmuj decyzji będąc wypoczętym i odprężonym po zamknięciu okna transferowego. Twoim głównym celem powinno się stać zawieranie transakcji „przed monitorem” kierując się chwilowymi emocjami.

30. Zawsze skupiaj się na możliwości osiągnięciu maksymalnego zysku/straty, nie zważając na wiążące się z tym absurdalnie wysokie ryzyko.

31. Ignoruj wszystkie dane i wiadomości zarówno makroekonomiczne, jak i te z konkretnej spółki.

Kilka słów na koniec

Prezentowane porady powinny być stosowane wyłącznie jeżeli chcemy w naiwny i niezbyt rozsądny sposób utracić swoje fundusze. Jeżeli pomimo stosowania prezentowanych zasad nie osiągniesz zamierzonego celu nie panikuj, poniesienie zysku może przydarzyć się każdemu – to żaden wstyd.

Wszelkie opinie, przemyślenia, wątpliwości można bez obaw prezentową w komentarzach na tej stronie lub w głównych mediach społecznościach.