Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 3

maskotka ig nobel gnojek badania antynobel nagroda stinker nauka

„The stinker” oficjalna maskota The Ig® Nobel Prizes. Źródło: https://www.improbable.com/ig/

Nadszedł czas na trzecią część najciekawszych badań nagrodzonych Ig Noblami. Tym razem dominują laureaci tego wyróżnienia w dziedzinie chemii i fizyki.

2003 Inżynieria

John Paul Stapp, Edward A. Murphy Jr. oraz George Nichols pracownicy amerykańskiej bazy Muroc Field otrzymali wyróżnienie za sformułowanie w 1949 roku pewnego stwierdzenia „jeśli coś może pójść źle, to tak się stanie”. Obecnie ta krótka fraza jest znana jako prawo Murphy’ego i powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia.

2007 Chemia

Mayu Yamamoto z Japoni została nagrodzona Ig Noblem za opracowanie metody wytwarzanie aromatu wanilinowego z krowich odchodów. Badaczka podkreśla, że metoda ta jest znacząco tańsza niż obecnie wykorzystywane. Jednocześnie sama zaznacza, że z powodu ludzkiej mentalności rozwiązanie to się nie przyjmie.

2015 Fizyka

Patricia Yang, David Hu, Jonathan Pham i Jerome Choo zbadali prędkość opróżniania pęcherza moczowego przez różne ssaki. Odkryli, że większość z nich dokonuje tej czynności w czasie od 10 do 30, średnio w czasie 21 sekund. Jest to o tyle ciekawe, że pojemność pęcherzy różnych ssaków może różnić się nawet kilka tysięcy razy, a mimo to zostaną opróżnione w podobnym czasie.

2000 Chemia

Andre Geim oraz Sir Michael Berry za pomocą silnych magnesów sprawili, że żaba zaczęła lewitować. Artykuł zawierający zdjęcie, mnóstwo wzorów i szczegółowy opis nosi tytuł „Of flying frogs and levitrons”. Warto wspomnieć, że Andre Geim w roku 2010 otrzymał „prawdziwego” nobla za odkrycie grafenu.

2008 Fizyka

Dorian Raymer i Douglas Smith w naukowy sposób wykazali, że sterty sznurków lub włosów pozostawione samym sobie, bez odpowiedniej ingerencji człowieka w końcu się poplączą.

2006 Akustyka

D. Lynn Halpern, Randolph Blake i James Hillenbrand za badania, z jakiego powodu drapanie paznokciami o tablice jest nieprzyjemne dla ludzi.

2004 Fizyka

Basile Audoly i Sebastien Neukirch wyjaśnili dlaczego nieugotowane spaghetti przy nadmiernym wyginaniu nie pęka wyłącznie w połowie na dwie części, a wiele mniejszych fragmentów. Okazuje się, że w przypadku niektórych materiałów wygięcie powoduje gromadzenie się energii w połowie łamanego przedmiotu. W chwili jego pęknięcia jest uwalniana, a powstała fala uderzeniowa powoduje kolejne pęknięcia.

2016 Chemia

Gregory Weiss wraz z zespołem postanowił zgłębić problem „odgotowywania jajek”. Udała się im częściowo przywrócić pierwotny stan białek poprzez zastosowanie mocznika. Technologia ta może znaleźć szerokie zastosowanie w przetwórstwie nabiału, produkcji chemii spożywczej oraz kosmetyce.

1996 Fizyka

Robert Matthews z Aston University w Wielkiej Brytanii prowadził badania nad prawem Murphy’ego w artykule „Tumbling toast, Murphy’s Law and the fundamental constants” szczególne miejsce zajmowały rozważania nad odwieczny pytaniem, dlaczego kromka chleba spada na ziemie posmarowaną stroną do dołu.

2017 Fizyka

Marc-Antoine Fardin zafascynowany zapewne wszechobecnymi w internecie zdjęciami kotów postanowił sprawdzić, czy nie są one płynem. Posłużył się do tego narzędziami stosowanymi w reologii, działem mechaniki zajmującej się plastycznymi deformacjami oraz płynięciem materiałów. W wyniku badań stwierdzono, że koty jednak nie są płynem, lecz i tak posiadają bardzo wiele ciekawych właściwości.

2003 Chemia

Yukio Hirose podjoł się nie lada wyczynu polegającego na ustaleniu, dlaczego w mieście Kanazawa gołębie nie zanieczyszczają jednego z posągów. Naukowiec doszedł do wniosku, że jest to spowodowane tym, że w skład stopu, z którego zbudowany jest posąd wchodzi metal zwany galem. Dziwne, że pomimo upływu tylu lat od tego odkrycia, galu niestosuje się powszechnie do ochrony zabytków.

2010 Inżynieria

Karina Acevedo-Whitehouse, Diane Gendron  i Agnes Rocha-Gosselin otrzymały antynobla za stworzenie metody pobierania smarków wieloryba przy wykorzystaniu zdalnie sterowanego helikoptera. Dzięki temu odkryciu możliwe jest bezinwazyjne badanie smarków wieloryba bez niepotrzebnego stresowania tych zwierząt.

2001 Technologia

John Keogh oraz Australijskie Biuro Patentowe (Australian Patent Office) są laureatami kolejnego antynobla. Keogh będący prawnikiem postanowił wskazać lukę w przepisach patentowych w jego kraju, udało mu się opatentować koło. Numer patentu #2001100012. Niestety kilka lat po przyznaniu antynobla Australijskie biuro patentowe odebrało Johnowi Keoghowi tenże patent.

2014 Fizyka

Kiyoshi Mabuchi, Kensei Tanaka, Daichi Uchijima i Rina Sakai japońscy badacze sprawdzili jaki jest współczynnik tarcia pomiędzy butem a skórką banana oraz pomiędzy skórką banana a podłogą, w momencie nadepnięcia na nią, kiedy leży ona na podłodze. Współczynnik tarcia suwnego wyniósł 0,07, zatem podobnie jak w przypadku poruszania się na nartach po śniegu.

Poprzednia część: Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 2