Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 5

maskotka ig nobel gnojek badania antynobel nagroda stinker nauka

„The stinker” oficjalna maskota The Ig® Nobel Prizes. Źródło: https://www.improbable.com/ig/

Najciekawsze osiągnięcia zasługującego na Ig Nobla z psychologii i literatury znalazły się w piątej części cyklu. Informację, czym są antynoble i linki do pozostałych części cyklu znajdziesz tutaj.

1995 Literatura

David B. Busch i James R. Starling stworzyli raport o jakże wymownym tytule „Ciała obce w odbycie. Opisy przypadków i obszerny przegląd literatury przedmiotu”. Wśród odzyskanych w czasie prowadzenia badań przedmiotów był między innymi świński ogon, blaszany kubek, piła jubilerska, żarówki, różne owoce i warzywa oraz następujący zestaw okulary, klucz do walizki, woreczek na tytoń i czasopismo.

2000 Psychologia

Justin Kruger oraz David Dunningow opisali problem związany z przecenianiem lub niedocenianiem swoich umiejętności. Dowiedli oni, że laikom w jakieś dziedzinie często wydaje się, że doskonale znają dane zagadnienie, a natomiast eksperci w danej dziedzinie często wątpią w swoje umiejętności i wiedzę. Więcej informacji jest zawarte w wpisie efekt Krugera-Dunninga.

2009 Literatura

Irlandzka policja zasłużyła na ig Nobla za wystawieniem ponad pięćdziesięciu mandatów tajemniczemu przybyszowi z polski nazywającemu się „Prawo Jazdy”. Niestety na galę nie przybył ten niebezpieczny pirat drogowy, w jego imieniu nagrodę odebrała Polka Karolina Lewestam.

1999 Psychologia
Shigeru Watanabe, Junko Sakamoto oraz Masumi Wakita z Uniwersytetu Keio w Japonii to zapewne wielcy miłośnicy sztuki. Tresowali oni gołębie po to, aby były one zdolne do odróżniania obrazów Moneta od obrazów Picassa.

2016 Literatura

Szwed Fredrik Sjöberg został nagrodzony Ig Noblem za swoją trzytomową autobiografię, która według komitetu został poświęcona „przyjemnościom kolekcjonowania much, które są martwe, oraz takich, które nie są jeszcze martwe”. Dzieło to nie zostało niestety jeszcze przetłumaczone na język polski, oprócz wersji szwedzkiej jest dostęp wyłącznie wersja angielska.

2004 Psychologia

Daniel Simons wykazał, że jeżeli ludzie są pochłonięci jakimś zadaniem mogę nie zauważać nawet najdziwniejszych zdarzeń dziejących się w ich otoczeniu. Badanie wyglądało następująco, uczestnikom nakazano liczyć podania pomiędzy koszykarzami. Po boisku przechadzała się kobieta ubrana w strój goryla, na którą praktycznie nikt nie zwrócił uwagi. Uczestniczy pytani o to, czy w czasie eksperyment widzieli coś niezwykłego odpowiadali przecząco.

1993 Literatura

976 naukowców zostało wyróżniona za to, że udało im się stworzyć artykuł, w którym liczba autorów była mniejsza ponad sto razy od liczby stron. Dzieło to ukazało się w „The New England Journal of Medicine”.

2014 Psychologia

Peter K. Jonason, Amy Jones, i Minna Lyons odkryli, że osoby późno kładące się spać mają większość skłonność do psychopatycznych zachowani, niż osoby wcześnie kładące się spać.

2014 Sztuka
Marina de Tommaso, Michele Sardaro i Paolo Livrea, włoscy naukowcy sprawdzili jak piękno wpływa na odczuwanie bólu. Pokazywali oni badanym dzieła Vincenta van Gogha oraz Leonarda da Vinci, a także typowe brzydkie obrazy jednocześnie kierując na dłonie badanych wiązkę lasera. Okazało się, że w czasie obcowania z pięknymi obrazami badani odczuwali mniejszy ból.

2012 Literatura

Government Accountability Office amerykańska instytucja rządowa otrzymała Ig Nobla za stworzenie dzieła o tytule „Defense Management: Actions Needed to Evaluate the Impact of Efforts to Estimate Costs of Reports and Studies”. Raport ten jest raportem o raportach, który zaleca wykonanie w przyszłości raportu raportującego o raportach dotyczących raportów.

2007 Językoznawstwo

Juan Manuel Toro, Josep B. Trobalon i Núria Sebastián-Gallés z uniwesytetu w Barcelonie odkryli, że szczury mają problemy z odróżnieniem, kiedy ktoś mówi wspak po japońsku i holendersku.

2013 Psychologia

Laurent Bègue, Oulmann Zerhouni, Baptiste Subra, Medhi Ourabah, Brad Bushman postanowili zbadać wpływ alkoholu na postrzeganie naszej atrakcyjności. W badaniu oprócz osób pijanych pojawiły się również takie, które tylko myślały, że są pijane. Wykazano, że nie tylko osobą pod wpływem alkoholu, ale też tym z takim przeświadczeniem wydaje się, że są atrakcyjniejsze.

2011 Psychologia

Karl Halvora Teigena z Uniwersytetu w Oslo w artykule „Czy westchnienie jest po prostu westchnieniem? Westchnienia jako sygnały emocjonalne oraz reakcje na trudne zadanie” opublikowanym w „Scandinavian Journal of Psychology” badał problem ziewania/wzdychania. Ukazał on, że ten ciągle słabo znany proces związany jest prawdopodobnie z większym zapotrzebowaniem na tlen oraz niektórymi stanami emocjonalnymi. Badacz zauważył również, że inaczej postrzegamy ziewanie publiczne i to w samotności, a także inaczej odbieramy ziewanie obcych ludzi i nasze własne.

Poprzednia część najciekawszych Ig Nobli: Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 4