Po co oszczędzać pieniądze?

oszczędzanie, pieniądze, cenny czas, jak oszczędzać pieniądze,W poprzednim wpisie zawierającym rady dla rozrzutnych, jak oszczędzać pieniądze celowo zabrakło bardzo istotnej kwestii, a mianowicie odpowiedzi na pytanie po co oszczędzać pieniądze? Ta złożone kwestia zostanie wyjaśniona w tym wpisie.

Na wstępie warto wspomnieć, że jak pokazują liczne badania, większość Polaków praktycznie nie oszczędza. Nie jest to jednak wada wyłącznie naszego społeczeństwa, tylko ogólnoświatowy trend. Życie od wypłaty do wypłaty posiada swoje liczne uroki, i samo w sobie nie jest aż taki złe. Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy łączyć taki styl życia z bezcelowymi kredytami. Życie ponad stan w połączeniu z nieprzewidywalnymi z zasady sytuacjami losowymi powoduje poważne problemy na różnych płaszczyznach. Problemy, których nierzadko dzięki oszczędnością dało by się uniknąć.

Ludzie żyjący beztrosko, zapewne tak jak inni zadają sobie pytanie po co oszczędzać pieniądze? Samodzielnie jednak nie są w stanie sami udzielić sobie satysfakcjonującej odpowiedzi. Niezbędna jest im do tego pomoc.

W dyskusjach na temat dlaczego warto oszczędzać pieniądze pojawia się bardzo wiele argumentów. Nie wszystkie są jednak sensowne lub przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. Z tego względu najpierw zostaną wymienione przyczyny tego, że nie oszczędzamy, a następnie wyłącznie jeden powód skłaniający do oszczędzania.

Dlaczego nie oszczędzamy…

  • bo zarabiam za mało, aby móc oszczędzać. W przytoczonym już poprzednim wpisie zostało wskazane, że o ile mamy stało dochód i nie posiadamy poważnych problemów (np. zdrowotnych), to fakt, że ni mamy oszczędności to tylko nasza wina. I oszukiwanie samego siebie, że zacznie się oszczędzać, jak będzie się więcej zarabiał raczej w tym nie pomoże.
  • bo oszczędzanie jest trudne i problematyczne. To akurat prawda. Odkładania, przechowywanie i inwestowanie pieniędzy wymaga trochę pracy i samozaparcia, a jeżeli nie wiemy po co oszczędzać pieniądze, to czynności te stają się bezsensowne. Na szczęście niedogodności związane z pieniędzmi znikają razem z ich utratą.
  • bo nie chcę nic zmieniać w swoim życiu. Jesteś młody, piękny, zdolny – to dobrze. W przyszłości jednak, w tej przyszłości, o która się teraz nie martwisz to wszystko może zniknąć. A obecna wesoła wegetacja pozbawiona jakiegokolwiek rozwoju uczyni z ciebie zgryźliwego, ciągle narzekającego tetryka, na wzór tych, którzy cię tak obecnie denerwują.
  • bo pieniądze są po to, aby je wydawać. To kolejna słuszna uwaga, bezcelowe składowanie pieniędzy nie ma zbyt wielu zalet. Nieprzemyślane ich wydawanie, tylko dlatego, że je aktualnie posiadamy też jednak nie jest najmądrzejsze. Najbardziej cieszą mądrze wydane pieniądze.
  • bo jak coś, to skorzystam z kredytu. Co do zasady kredytów udziela się tym osobą, które potrafią wykazać przed bankiem, że wcale go nie potrzebują. W sytuacji kryzysowej, kiedy stracisz pracę lub zachorujesz wątpliwe jest to, że ktoś będzie chciał ci pożyczyć pieniądze na bliżej nieokreślony cel, bez minimalnej gwarancji odzyskania powierzanych środków.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Pieniądze warto oszczędzać wyłącznie z jednego powodu, aby w przyszłości, za ich pośrednictwem zrealizować określony cel, którego urzeczywistnienie jest niemożliwa przy wykorzystaniu bieżąco pozyskiwanych środków.

Cel ten oczywiście może być sformułowany bardzo ogólnie, i dotyczyć wielu aspektów naszego życia. Dla większości ludzi celem tym będzie kosztowny zagraniczny wyjazd w czasie wakacji, nowy samochód, budowa własnego dom, studia, inwestycja we własny biznes itp. Innym wystarczą małe przyjemności. Zakup biletu do kina czy kolacja w wytwornej restauracji opłacona dzięki środkom zaoszczędzonym w ciągu miesiąca również potrafi niezmiernie cieszyć.

Nie zastanawiając się już po co oszczędzać pieniądze, a w jakim celu, oprócz wspomnianej powyżej przyjemności wynikającej z konsumpcji określonych dóbr można wspomnieć jeszcze o dwóch innych celach. Pierwszy to poczucie bezpieczeństwa. Posiadanie poduszki finansowej/środków na czarną godzinę zapewnia komfort psychiczny. Dzięki określonej kwocie oszczędności nie musimy się martwić, co się z nami stanie w okresie od utraty pracy do czasu znalezienia nowej, krótkotrwałej choroby uniemożliwiającej zarabianie czy wystąpieniu nieprzewidywanych niezbędnych wydatków (np. konieczność zakupu nowej pralki). Kolejnym celem realizowanym dzięki gromadzeniu oszczędności jest satysfakcja z ich posiadania. Świadomość, że dzięki naszym drobnym działaniom, konsekwencji i samokontroli stać nas prawie na wszystko, nawet jeżeli tego nie kupujemy potrafi sprawiać radość.

To już koniec tego wpisu. Po jego przeczytaniu powinieneś wiedzieć dlaczego warto oszczędzać pieniądze według autora tego bloga. Możesz się z tym zgadzać lub nie, chodzi przecież o to, abyś myślał samodzielnie, a nie słuchał anonimowych specjalistów z internetu. Jeżeli podjąłeś/aś decyzję aby zacząć oszczędzać w kolejnym wpisie znajdziesz informację jak do tego zachęcić osoby z twojego otoczenia.