Polski węgiel dostępny w sklepie internetowym

Polski węgiel dostępny w sklepie internetowymPierwszy internetowy sklep z węglem

Polska Grupa Górnicza (PGG) 6 lipca jako pierwsza uruchomiła internetowy sklep z polskim węglem. Na razie w ofercie dostępny jest tylko ekogroszek (ekologiczny gatunek węgla) przeznaczony głównie do ogrzewania domów.

Minimalne zamówienie, czyli jedna paleta ekogroszku Retopal to 750kg (30 worków*25kg). Czas dostawy może wynosić do 14 dni od wpływu środków na konto bankowe, lecz przedstawicie spółki twierdzą, że czas ten jest zwykle znacznie krótszy. Warto zaznaczyć, że transport jest darmowy,  oznacza to, że obowiązuje jedna cena towaru na cały kraj.

W ciągu pierwszego miesiąca sprzedaż internetowa odpowiadała za 16% obrotu węglem tego typu spółki PGG, można to uznać za wynik bardzo dobry, zważywszy na „innowacyjność” tego rozwiązana.

Pozostałe główne spółki węglowe równiej otworzyły już swoje sklepy internetowe, lub zapowiedziały ich otwarcie. Elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania takiego kanału dystrybucji są odpowiednie zasoby towaru, oraz linie produkcyjne umożliwiające elastyczną produkcję.

Polscy producenci węgla cały czas borykają się z zalewem krajowego rynku przez dużo tańszy zagraniczny surowiec. Sprzedaż węgla poprzez internet na pewno nie rozwiąże wszystkich ich problemów, może natomiast zapewnić stałe przychody z opanowania pewnych segmentów rynku. Polskie kopalnie od dawna wymagają restrukturyzacji, zapowiedziane inwestowanie w paczkownie ekologicznych gatunków węgla są niezbyt dużym,a le pozytywnym krokiem w dobrą stronę.