Jak zachęcić rodzinę (szczególnie dzieci) oraz znajomych do oszczędzania pieniędzy?

oszczędzanie, pieniądze, cenny czas, jak oszczędzać pieniądze,Cały proces oszczędzania jest bardzo złożony. Pierwszy etap, czyli podjęcie decyzji o konieczności oszczędzania jest początkiem wielu problemów. Ta niełatwa decyzja wpływa bowiem zarówno na osobę chcącą oszczędzać, jak też jej otoczenie.

Oszczędzając ograniczamy konsumpcję rodziny oraz znajomych, przez co wydawać się może, że ich krzywdzimy. Trzeba być jednak wytrwałym, gdyż robimy to dla ich dobra. Porównać to można do zabierania dzieciom zapałek lub ostrych przedmiotów. Pomimo ich krzyków i płaczu wiemy, że postępujemy słusznie. Wiemy również o tym, iż raczej nie otrzymamy za to żadnych podziękowań.

Rozwiązania „siłowe” posiadają jednak kilka wad. Najistotniejszą z nich jest powrót do starych nawyków w sytuacji, kiedy środki przymusu ustają lub niemożliwe jest wyegzekwowanie odpowiednich sankcji. Z tego względu zamiast nieustannie zmuszać innych do określonego zachowania warto ich edukować, aby sami mogli podejmować właściwe decyzje. Jak jednak zachęcić rodzinę (szczególnie dzieci) oraz znajomych do oszczędzania pieniędzy? Oto jest pytanie.

6 metod zachęcania rodziny i znajomych do oszczędzania

Dawaj dobry przykład

Do zmiany zwyczajów innych ludzi należy się dobrze przygotować. Jeżeli chcesz zachęcić ich do oszczędzania, musisz im udowodnić, że sam potrafisz oszczędzać. Jeżeli odbiorcy zauważą w twoich poczynaniach hipokryzję lub, że twoje działania są wynikiem wyłącznie krótkotrwałej głupiej mody, to nie będą cię słuchać.

Nie od dziś wiadomo, że „najtrudniej jest być prorokiem we własnym kraju”. Do wiele przedsięwzięć łatwiej jest zachęcić ludzi obcych niż rodzinę lub znajomych. Należy zatem być zrównoważonym w swoich poczynaniach. Trzeba szanować emocje bliskich osób i nie zmieniać ich na siłę. Wszystko powinno odbywać się w naturalny, dopasowany do odbiorców sposób.

Wskazuj wzory do naśladowania

Jeżeli nasza wspaniała, urzekając, chwalebna, długotrwała i inspirująca postawa to za mało, możemy wskazać inną osobę, którą warto naśladować. Oczywiście wzorem do naśladowania może być jakiś sportowiec, aktorka, celebryta, polityk lub nawet naukowiec, w gruncie rzeczy to nieistotne. Cała magia tkwi w odpowiednim sprzedaniu spreparowanego przez nas wizerunku danej osoby, poprzez przypisanie jej określonych działań lub wypowiedzianych złotych myśli dotyczących pieniędzy.

Ta metod zachęcenia rodziny i znajomych do oszczędzania pieniędzy może wydawać się nieuczciwa, i w gruncie rzeczy taka jest. Obserwując jednak wpływ poczynań różnych mediów na opinię publiczną można stwierdzić, że jest skuteczna. Wyłącznie od naszego sumienia zależy, czy cel uświęca środki.

Wskazuj cel oszczędzania

W poprzednim wpisie zostało wskazana, że najistotniejszym powodem oszczędzania pieniędzy, jest realizacja za ich pośrednictwem określonego celu. Wmawianie innym, że należy oszczędzać tak dla zasady, może nie być najlepszym pomysłem. Natomiast wskazanie jasnego, konkretnego celu procesu oszczędzania, z realizacji którego będzie można wspólnie się radować powinno przynosić bardzo dobre rezultaty.

Pozwól innym uczyć się na błędach

Bądź wyrozumiały. Jeżeli jesteś mistrzem oszczędzania pieniędzy, a widzisz, że ktoś z twojej rodziny (zapewne dziecko) lub nierozgarnięty znajomy przez brak odpowiednich nawyków popełni duży błąd, delikatnie mu o tym powiedz. Natomiast jeżeli nie posłuch, to nie wytykaj mu tego błędu zbyt dotkliwie, wyśmiać jego głupotę w granicach rozsądku. Niech sam wyciągnie wnioski ze swojego zachowania.

Skarbonka

Raczej trudno przekonać dorosłą osobę do zakupu skarbonki, ale z dzieckiem jest całkiem prosto. Taką metodę oszczędzania łatwo dziecku przedstawić jako formę zabawy. Dzięki czemu od najmłodszych lat można wykształcać u niego właściwe nawyki.

Należy jednak zawczasu ustalić odpowiednią politykę odnośnie kieszonkowego. Zbyt mała kwota uniemożliwi naszemu potomkowi odkładanie części środków, natomiast zbyt wysokie kieszonkowe będzie działać deprymująco. Wyższe kieszonkowe powinno być efektem drobnych prac, które nasze dziecko wykonuje w domu. Znów jednak należy uważać, aby nie stworzyć małego, zachłannego potwora, który za wszystko będzie chciał otrzymywać pieniądze.

Premie i nagrody motywacyjne

Określone kwoty pieniędzy nie jest najefektywniejszym środkiem motywującym, jest jednak prostym środkiem motywującym. Przez co często wykorzystywanym. Z takiej formy premii lub nagrody będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i dzieci.

Premie i nagrody za oszczędzanie pieniędzy są przyznawane przez różne podmioty, pod różnymi warunkami. To trywialne stwierdzenie wymaga poparcia przykładami. Do oszczędzania w celu budowy powszechnego dobrobytu może zachęcać państwo. W Polsce obywa się to chociażby za pośrednictwem rachunków IKE i IKZE, dzięki którym możemy korzystać z ulg podatkowych.

Banki lub TFI oferują co jakiś czas premię za korzystanie z określonych instrumentów finansowych pozwalających oszczędzać/inwestować pieniądze. Podwojenie trzech pierwszych wpłat na konto oszczędnościowe lub premia w wysokości 100 zł za regularne wpływy nikogo już nie powinno dziwić. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że oferty te nie wynikają wyłącznie z troski o nasze dobro, lecz jest to element szeroko rozumianego marketingu.

Znajomych lepiej nie nagromadzać pieniędzmi, lecz możliwością obcowania z naszą osobą. Przykładowo, jeżeli uda im się zaoszczędzić 800 zł to w nagrodę pozwolimy im jechać razem z nami na wycieczkę w góry. A co? Niech wiedzą, że jesteśmy nieskończenie dobroduszni.

Drogi czytelniku skoro dotarłeś do tego akapitu, zapewne przynajmniej w minimalnym stopniu wiesz jak zachęcić rodzinę (szczególnie dzieci) oraz znajomych do oszczędzania pieniędzy? Nie poprzestawaj jednak na tym i poznaj 50 prostych rad umożliwiających zaoszczędzeni na codziennych czynnościach.