Pomocy jestem rozrzutny/rozrzutna, nie wiem jak oszczędzać pieniądze! – 50 sprawdzonych rad

oszczędzanie, pieniądze, cenny czas, jak oszczędzać pieniądze, Twój czas jest bardzo cenny

Na wstępie warto stwierdzić, iż mitem jest to, że nie masz z czego oszczędzać. Jeżeli masz pracę lub inne stałe źródło dochodu, a do tego nie jesteś przewlekle chory to fakt, że nie masz oszczędności jest tylko i wyłącznie twoją winą. Nie przemyj się jednak, poniższe rady pomogą ci temu przeciwdziałać.

Zanim jednak zaczniesz przyswajać rady dla rozrzutnych mogące pomóc im oszczędzać pieniądze zastanów się, jak cenny jest twój czas. Najprostszym rozwiązaniem jest podzielenie twojego rocznego dochody (wziętego np. z PIT-u) przez 1920 (12 miesięcy*160 godzin), uzyskasz w ten sposób godzinową stawkę z  uwzględnieniem wszystkich premii. Przykładowo jeżeli zarabiasz rocznie 50 000 złotych to na godzinę zarabiasz ok. 26 złotych brutto (43 grosze na minutę). Zatem czynności, która zajmuje tylko pięć minut, a pozwala zaoszczędzić 5 złotych jest bardzo opłacalna. Jak zwykle jednak życie nie jest takie proste. Wiele czynności należny wykonać pomimo tego, że praktycznie nic na tym nie zyskamy (w wymiarze materialnym), jest to po prostu cześć większego procesu.

Cały ten wywód prowadzi do tego abyś znał ceną swojego czasu i zauważył jak bardzo nieskomplikowane i rutynowe czynności mogą pomóc ci zaoszczędzić pieniądze. Z drugiej strony nie warto popadać w paranoję, i dla kilkunastu zaoszczędzonych groszy marnować mnóstwa czasu, który można by wykorzystać w lepszy sposób. To już koniec przydługiego wstępu marnującego twój cenny czas, teraz przeczytaj jak oszczędzać pieniądze w codziennych sytuacjach.

50 sprawdzonych rad dla rozrzutnych mogące pomóc im oszczędzać pieniądze

Przed zakupem określonego dobra porównaj jego cenę w odpowiednim serwisie – porównywarki cen są proste w obsłudze i szybko pozwalają ustalić, czy oferowana nam cena jest korzystna. Niestety zwykle ograniczają się do popularnych, masowych i nowych przedmiotów.

Korzystaj z wypożyczalni/bibliotek – wypożyczenie przedmiotu, z którego skorzystamy kilka razy jest znacznie tańsze niż jego zakup, co jest oczywiście znaczną oszczędnością pieniędzy dla rozrzutnych osób.

Unikaj gier hazardowych – jeżeli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze to unikaj zbędnych rozrywek, takich jak hazard. W dłuższej perspektywie hazard jest bowiem odpłatnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a nie formą zarabiania lub oszczędzania. Osoby, które o tym nie wiedzą łatwo padają ofiarami trików psychologicznych stosowanych w kasynach.

Świnka skarbonka – jeżeli jesteś rozrzutny lub rozrzutna i wiesz, że nad sobą nie zapanujesz i wydasz wszystkie większe kwoty pieniędzy jakie ci wpadną w ręce, to wyposaż się w świnkę skarbonkę. Dzięki temu będziesz mógł odkładać małe kwoty na przyszłe potrzeby. Dla pewności lepiej jednak, żeby ta świnka miała postać wytrzymałej skrzynki, do której klucze oddasz osobie nieczułej na twoje prośby i błagania o jego zwrot, przed wyznaczonym terminem.

Na zakupy wybieraj się tylko z listą – i co najważniejsze korzystaj z niej. W radykalnej wersji kupuj tylko to to masz na liście, nawet jak po drodze coś ci się przypomni. Po prostu zapisz to na kolejną listę. Rada dosyć trudna w realizacji, przez wzgląd na uciążliwość, ale jak jesteś zdesperowany i nie wiesz jak oszczędzać pieniądze to nie wybrzydzaj, i próbuj wszystkiego.

Podróżuj poza sezonem – dzięki temu unikniesz tłumów, korków i kolejek, „sezonowych” kieszonkowców i oszustów oferujących grę w trzy kubki, a przy okazji zaoszczędzisz.

Ekonomiczna jazda samochodem – odpowiedni poziom ciśnienia w oponach, płynna jazda, brak bagażnika dachowego, brak niepotrzebnych przedmiotów w bagażniku itp. zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale też umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy. Osoby mieszkające w mieście pokonujących dziennie kilka kilometrów w wyniku odpowiedniego zadbania o samochód raczej nie odczują dużej różnicy, ale dla wszystkich innych w skali miesiąca takie proste czynności będą się wiązać ze znacznymi oszczędnościami.

Jeździj przepisowo – ograniczy to koszty związane z mandatami oraz nadmiernym spalaniem paliwa w twoim pojeździe.

Okresowo sprawdzaj ofertę innych banków – niezależnie czy posiadasz wyłącznie rachunek bankowy i kartę debetową czy kartę kredytową i kredyt hipoteczni sprawdzają oferty innych banków. Z czasem dla stałych klientów opłaty są podnoszone, aby zrekompensować bonifikaty dla nowych klientów.

Nie kupuj zawsze najtańszych przedmiotów, nie stać cię na to – jeżeli zamierzasz z danego dobra korzystać długotrwale i intensywnie to powinno być ono co najmniej ze średniej półki cenowej. Tanie dobra są atrakcyjne bo są tanie, ale też zwykle mniej trwałe, to żadna tajemnica. W trzyletnim horyzoncie czasu zakup 2 dobrych produktów jest zwykle bardziej opłacalny niż zakup 5 tanich.

Nie przeglądaj oferty sklepów z nudów – niezależnie czy nudzisz się w pracy, czy masz kilkadziesiąt minut do odjazdu pociągu nie patrz dla zabicia czasu na oferty sklepów. Wiadomo bowiem, że marketing to sztuka uświadomienia klientom potrzeb, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Jeżeli nie wiesz, że jakiś produkt istnieje to prawdopodobnie go nie kupisz i dzięki temu zaoszczędzisz. Wszelkie takie wolne chwile poświęć na zastanawianie się jak oszczędzać pieniądze.

Pij kranówkę, a nie butelkowaną wodę – jakkolwiek głupio to brzmi czytając skład chemiczny wody można dojść do wniosku, że woda butelkowana często jest zwykłą kranówką. Zatem jeżeli tam gdzie mieszkasz, nie ma starych instalacji, i woda nie ma metalicznego posmaku (lub jakiegokolwiek innego), to nie przepłacaj, oszczędzaj, pij kranówkę.

Nie kupuj tuż po premierze – wiele dóbr takich jak elektronika, produkty cyfrowe (gry, muzyka) już po kilku tygodniach znacząco traci na wartości, a jeżeli zamierzasz z tego dobra korzystać kilkadziesiąt miesięcy, to te kilka tygodni nie powinno być dla ciebie problemem. Oszczędności z takiego postępowania są bardzo widoczne w domowym budżecie.

Płać gotówką, a nie kartą – podobno w przypadku niektórych ludzi to działa. Ludzie rozrzutni, którzy muszą zajrzeć do portfela, wyciągnąć z niego określony banknot i poczuć jego ciężar czasami zastanowią się kolejny raz, czy aby na pewno jest mi to potrzebne.

Ofiaruj innym swój czas, a nie pieniądze – rodzinie i znajomym bardziej powinno zależeć na twoim towarzystwie, niż na tym co możesz im kupić. Nie bądź jednak skąpy, nie chodzi o to by nic innym nie kupować, ale żeby to nie było jedynym celem twojej egzystencji. Nie bądź rozrzutny lub rozrzutna i nie kupuj prezentów, tylko dlatego, że akurat masz pieniądze.

Zrezygnuj ze zbędnych prenumerat i abonamentów – jeżeli z czegoś nie korzystasz, to za to nie płać, prosta, jasna i sprawdzona rada.

Schyl się, i sprawdź cenę towaru na dolnej półce – nie jest tajemnicą, że markowe produkty, z wyższymi marżami zlokalizowane są na wysokości wzroku. A ten mniej opłacalne dla sprzedawcy wysoko, lub nisko. Kolejnym razem będąc w galerii handlowej sprawdź to sam, i uwierz, że w galeriach handlowych jest pełno „pułapek” na klientów.

Sprzedaj zbędne przedmioty – trzymanie starych nieużywanych rupieci jest problematyczne i nieopłacalne. Stary, zapasowy telefon w domu zawsze się przyda, ale 5 takich urządzeń zapewne już nie.

Nie podążaj ślepo za modą – posiadanie własnego stylu w różnych dziedzinach może być źródłem oszczędności lub sporych wydatków. Zawsze jednak krótkotrwałe trendy na dany produkt wiążą się ze sporymi wydatkami. A wydawaniu sporych kwot pieniędzy tylko po to, aby upodobnić się do ogółu jest głównym grzechem rozrzutnych osób uniemożliwiającym im zaoszczędzenie pieniędzy.

Negocjuj – będąc stałym klientem danego podmiotu lub dokonując jednorazowo bardzo dużego zakupu negocjuj cenę. Rada ta sprawdza się wyłącznie w kontaktach z dostawcami określonych dóbr, ale jest proste i skuteczną odpowiedzią dla rozrzutnych na pytanie jak zaoszczędzić pieniądze.

Naucz się właściwie korzystać z karty kredytowej – inteligentne korzystanie z karty kredytowej nie generuje kosztów, a wręcz przeciwnie przychodzi. Piłowanie terminów spłat, promocji, zmian regulaminów jest jednak czasochłonne. Zatem rada ta jest tylko dla nielicznych, wytrwałych lub związanych zawodowo z finansami. Wszyscy inni powinni unikać kart kredytowych, gdyż spotęgują one tylko twój problem z rozrzutnością.

Zamiast wyrzucać, naprawiaj – rada dość trudna w obecnych warunkach w przypadku niektórych przedmiotów, bardzo jednak opłacalna. Należy jednak zachować umiar, czterogodzinne poszukiwanie podzespołów za 4 zł do starej, uszkodzonej myszki komputerowej wartej 15 zł, a następnie godzinna naprawa, jest zalecana wyłącznie jeżeli lubisz majsterkować lub masz dużo wolnego czasu.

Zabieraj resztę – od kilku groszy pozostawionych na ladzie raczej nie zbiedniejesz, ale zabranie tych pieniędzy jest dobrym krokiem w stronę nauki oszczędzania pieniędzy.

Przy krótkich trasach zamień samochód na rower lub chudź pieszo – ludzie, którzy mając do pracy kilometr i jadą samochodem są dziwni i śmieszni. A na pewno nie wiedzą jak dzięki zmianie tego mogą zaoszczędzić pieniądze.

Używaj energooszczędnych urządzeń – nie chodzi tylko o energooszczędne żarówki (choć to powinna być podstawa), ale też pralki, zmywarki, lodówki itp.

Wyłączaj światło! – oszczędzanie energii elektrycznej jest jednym z najprostszych sposobów aby zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie. Wyłączenie oświetlenia w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystamy to jednak nie wszystko. Wszystkie urządzenia w trybie czuwania również pobierają energię, rzecz prawda niedużo, jednak ze względu na ich liczbę w ciągu miesiąca może to być istotny koszt.

Nie kupuj dla rozrywki – jeżeli lubisz mówić, że jesteś rozrzutny lub rozrzutna i chodzić na zakupy aby poprawić sobie humor, to jest z tobą źle. Powinieneś jak najszybciej zaprzestać tego procederu i nauczyć się jak oszczędzić pieniądze, aby w przyszłości móc je wydać może i na rozrywkę, ale za to w przemyślany i racjonalny sposób.

Samodzielnie dokonuj rutynowych konserwacji pojazdu – wymiana filtrów, uszkodzonych żarowe czy wycieraczek nie jest zwykle skomplikowana. Mając minimum manualnych zdolności, narzędzia i pomieszczenie można to robić samodzielnie, dużo przy tym oszczędzając. Jeszcze więcej można zaoszczędzić na samodzielnej naprawie większych awarii, ale to wymaga już pewnych zdolności i odpowiednich instrukcji z internetu.

Nie marnuj jedzenia – nie kupuj zbyt dużo produktów łatwopsujących na zapas, a jeżeli już takie posiadasz to je spożyj. To że akurat masz ochotę na marchewkę, a w domu same jabłka to twój problem. Masz zjeść jabłka aby się nie popsuły! Kolejnym razem dwa razy się zastanowisz i kupisz tyle ile potrzebujesz, a dzięki temu zaoszczędzisz.

Nie oszczędzaj na lekach – jeżeli lekarz przepisał 3 dawki lekarstwa, a ty już po pierwszej czujesz się dobrze nie oznacza, że jesteś już zdrowy. Zaoszczędzenia na tych dwóch dawkach może pociągnąć za sobą koszty związane z powikłaniami lub koniecznością powtórzenia terapii.

Kupuj zamienniki – w aptece pytaj się o tańsze zamienniki drogich leków, przy takim samym składzie nie warto przepłacać za logo na pudełku.

Kupuj ubezpieczenia dopasowane do twoich potrzeb – nie ma sensu kupować większości oferowanych nam ubezpieczeń, szczególnie tych opiewających na niskie kwoty. Czas zmarnowany na formalności nie jest tego wart. W pozostałych przypadkach kup ubezpieczenie jeżeli prawdopodobieństwo wystąpienie szkody w twoim przypadku jest na poziomie normalnym lub wysokim. Dzięki temu unikniesz rzadkich, ale bardzo dotkliwych strat.

Sam przygotowywań posiłki – jedzenie na mieście jest drogie. Restauracje mają liczne rabaty, dzięki czemu kupują taniej niż ty, ale zamawiając posiłek płacisz przede wszystkim za obsługę.

Płać tuż przed terminem – nie warto kredytować różnych podmiotów, płacenie rachunków z miesięcznym wyprzedzeniem jest dużą niegospodarnością. Jeżeli obawiasz się kar za nieterminową płatność stwórz własny system „przypomnień” i korzystać z poleceń przelewu.

Wyposaż swój samochód w instalację LPG – rada, którą jest formą oszczędzania wyłącznie dla osób pokonujących dziennie kilkadziesiąt kilometrów własnym samochodem. W warunkach miejscach inwestycja w instalacje LPG i jazda na gazie zwykle nie jest opłacalna.

Korzystaj z podwyżek – jadą do pracy razem z koleżanką/kolega zaoszczędzić połowę ceny paliwa. Czysta oszczędność.

Kupuj na zapas produkty objęte promocjami – jeżeli wiesz, że dany produkt jest odpowiedniej jakości i kosztuje standardowo 15 zł, a obecnie można go nabyć za 8 zł, to kup kilka opakowań. W przyszłości bowiem, kiedy będzie nam potrzebny to promocji zapewne już nie będzie. Rada ta dotyczy produktów o długim terminie przydatności (chemia gospodarcza i przemysłowa, konserwowana żywność, kosmetyki). Nie należy jednak przesadzać. Kupowanie w zbyt dużych ilościach może wiązać się z niepotrzebnym bałaganem związanym z przechowywaniem oraz zamrożeniem dużej kwot pieniędzy.

Sam organizuj swoje krótkie podróże – oczywiście jeżeli masz dużo wolnego czasu, i lubisz to robić. W przypadku dłuższych wycieczek, ze względu na zniżki wyjazd z biurem podróży może być tańszy i być formą oszczędzania.

Nie kupuj niepotrzebnych przedmiotów – nawet jeżeli zauważysz super promocję, która powala zaoszczędzić powiedzmy 60%, a wiesz, że ten przedmiot ci się nie przyda, że nikomu go nie sprzedaż lub nie dasz jako prezent to go nie kupuj. Sterta niepotrzebnych śmieci, które może kiedyś się przydadzą to nie jest sposób na oszczędzanie pieniędzy, a ich marnowanie.

Zostań honorowym dawcą krwi – uzyskasz w ten sposób dodatkowe dni wolne, posiłek regeneracyjny oraz możliwość odliczenia darowizny od podatku podczas składania PIT-u.

Prosty remont? Wyłącznie samodzielnie! – przemalowanie ścian, złożenie mebli ze sklepu czy ułożenie paneli to żadna sztuka. Jeżeli nie utożsamiasz się motalnie z pokoleniem Y, Z czy innymi millenialsami to sobie z tym poradzisz. W internecie jest mnóstwo instruktarzy dla amatorów jak tego dokonać.

Czytaj blogi finansowe – może cię to zdziwi, ale w internecie jest więcej blogów, na których znajdziesz informację jak oszczędzać pieniądze. Rady tam zamieszczane mogą pomóc ci zwalczyć twój rozrzutny charakter.

Jadąc na wakacje wybieraj mniej znane miejscowości – unikniesz w ten sposób zarówno tłumów, jak i wysokich cen.

Zaopatrz się w karty lojalnościowe podmiotów, w których często kupujesz – o ile oczywiście nie będzie ich zbyt dużo i nie boisz się, że dzięki temu wielkie korporacje będą zbierały oraz analizowały informację o twoich zwyczajach.

Sceptycznie podchodź do gratisów – większość gratisów nie ma nic wspólnego z darmowym podarunkiem. Przykładowo opakowanie stu torebek czarnej herbaty kosztuje 10 zł, a to samo opakowanie z gratisem w formie 20 torebek herbaty zielonej już 12 zł. Czysta magia, a raczej sztuczka, jakich wiele w różnych sklepach. W tym wpisie znajdziesz psychologiczne sztuczki stosowane w supermarketach.

Wybierając się w podróż przygotuj sobie prowiant – znalezienie lokalu z odpowiednim menu i w odpowiedniej cenie, nie zawsze jest proste. Nie marnuj czasu i pieniędzy, na początkową fazę/krótką wycieczkę zabierz własne jedzenie.

Rzuć palenie – papierosy to podobno niezdrowy, a dodatkowo kosztowny nałóg. Zerwanie z nim umożliwia zaoszczędzenie znacznych kwot pieniędzy, o ile nie jesteś zbyt rozrzutny lub rozrzutna, i nie wydasz tych pieniędzy na inny cel, jak w poniższym starym dowcipie.

Reporter na ulicy pyta przechodnia:
– Pali Pan?
– Tak.
– Ile paczek dziennie?
– Dwie
– Ile kosztuje jedna?
– 15 zł
– A od jak dawna Pan pali?
– Będzie już, ze dwadzieścia lat
– Wydawał więc Pan łącznie 219 000 zł na papierosy, 10 950 zł każdego roku!
– Doskonale o tym wiem
– Odkładając te pieniądze mógł by pan kupić sobie teraz nowiutkiego mercedesa.
– A Pan palisz?
– Oczywiście nie.
– To gdzie jest Pana nowiutki mercedes?

Eksperymentuj z tańszymi odpowiednikami – w niektórych dziedzinach naszego życia warto czasami zaryzykować. Kolejnym razem kupując dużą ilość sprawdzonego markowego produktu dokup jeden bez znanego logotypu. W dobrym wariancie okaże się, że tani produkt jest równie dobry jak drogi, a kupując go można bardzo dożo zaoszczędzić. W złym zaś przypomnimy sobie dlaczego kupowaliśmy właśnie ten markowy produkt, a nie inny.

Bądź uczciwy – szukając oszczędności nie zapominaj o zasadach moralnych. jeżeli zauważysz np. w sklepie, że kasjer się pomylił, to zwróć mu uwagę. Wiedz, że w przeciwnym przypadku będzie on musiał sam dołożyć brakującą kwotę. Pieniądze zaoszczędzone/pozyskane w ten sposób nie dają radości, a dobre uczynki wręcz przeciwnie. Nie rób tego jednak na pokaz, tak jak to bywa w przypadku niektórych korporacja, dla których etyka w biznesie, a szczególnie kodeksy etyczne to wyłącznie element marketingowy.

Facecie jeżeli jesteś rozrzutny, kobieto jeżeli jesteś rozrzutny nie narzekaj, że nie wiesz jak oszczędzać pieniądze weź się w garść i zrób coś z tym. Czytanie porad bez ich wdrażania nic ci nie da, i jest wyłącznie marnowaniem czasu. Ta brutalna prawda jest zapewne najlepszą radę jaką tutaj przeczytałeś/aś. A teraz do dzieła.