Kolejny etap rozwoju płatności biometrycznych

biometria, bankowośc, analiza, rozpoznawanie, śledzenie

Początki technologi biometrycznych w systemie bankowym

Możliwość potwierdzenia transakcji za pomocą biometrii po raz pierwszy została zastosowana w Japonii. Na rynku europejskim prekursorem rozwiązań biometrycznych został Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku (PBS Bank), który w 2010 roku uruchomił pierwszy  bankomat biometryczny w naszym kraju.
Zastosowany w tym banku system InterVein umożliwia potwierdzenie tożsamości klienta oraz autoryzacji wykonywanych przez niego operacji za pomącą skanu układu naczyń krwionośnych palca dłoni (rozwiązania znacznie bezpieczniejszego od skanu linii papilarnych).

Obecnie w Polsce transakcję za pomocą biometrii można wykonać w niektórych oddziałach różnych banków lub jednym z kilkuset bankomatów obsługujących tę technologię.

Kolejny krok

Amerykańska korporacja MasterCard wprowadza obecnie na rynek europejski Identity Check Mobile – aplikację wykorzystującą technologię biometryczną, służącą do potwierdzania transakcji płatniczych. Testy tej technologi odbywały się w trzech krajach: Holandii, Kanadzie i USA (w pierwszej fazie pilotażowej udział brało pięćset osób) i według zapewnień spółki okazały się odpowiednio wygodne i bezpieczne. Aplikacja została udostępniona w dwunastu pastwach Europy: Austrii, Belgi, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Węgrzech i Wielkiej Brytanii, a w 2017 roku etapami zostanie wdrożona w kolejnych częściach świata.

Potwierdzanie transakcji odbywać się ma za pośrednictwem skanera odcisków palców na smartfonie lub technologi rozpoznawania twarzy (wymagana konieczność zrobienie sobie zdjęcia telefonem, selfie w końcu mogą okazać się przydatne!).

Słów kilka o bezpieczeństwie

W przypadku bezpieczeństwa rozwiązań oferowanych przez MasterCard można mieć pewne wątpliwości. Skan linii papilarnych jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym i bardziej dostępnym niż skan naczyń krwionośnych, lecz o wiele mniej niebezpiecznym. W mediach kilkukrotnie pojawiały się już informację, że organy ścigania różnych państw obeszły blokadę telefonu zabezpieczonego odciskiem palca, poprzez odpowiedni wydruk takiego odcisku. Skoro operacja taka jest możliwa na pewno zainteresują się nią przestępcy.

Wiele osób nie lubi zarówno określenia „selfie” jak i zdjęć tego typu, okazuje się jednak, że mogą one okazać się użyteczne – do potwierdzana tożsamości oraz płatności. Autoryzacja jakichkolwiek procesów za pomocą wizerunku może wydawać się abstrakcję, lecz rozwiązanie to jest stosowana już obecnie z niektórych niszowych dziedzinach. Potwierdzanie transakcji tą metodą może jednak generować różne komplikacje.

Głównym zarzutem pod adresem haseł alfanumerycznych jest konieczność uciążliwego pamiętania i wprowadzania tych że haseł. Pomyślcie jednak sami, jak będziecie się denerwować kiedy przez kilka godzin nie będziecie w stanie potwierdzić transakcji, ze względu na słabe oświetlenie, zmianę fryzury, okularów itp. Z drugiej strony osoby posiadające bliźniaka jednojajowego mogą doświadczyć różnych nieprzyjemności, ze względu na zbyt bujną wyobraźnię i poczucie humoru swojego rodzeństwa.

Należy zaznaczyć, że firma MasterCard zapowiedziała, iż nie będzie przechowywać zdjęć użytkowników ani odcisków palców, tylko odpowiednie algorytmy umożliwiające ich identyfikację.

Rozwiązania biometryczne są przyszłością w wielu dziedzinach, lecz jak na razie powinniśmy się cieszyć, że MasterCard wprowadzi swoją nową aplikację w naszym kraju zapewne dopiero w 2017 roku, czyli już po przeprowadzeniu eksperymentu w innych krajach.

Źródła:
https://www.pbsbank.pl/klienci-biznesowi-2/biometria-b
https://newsroom.mastercard.com/eu/press-releases/mastercard-makes-fingerprint-and-selfie-payment-technology-a-reality/