Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 1

maskotka ig nobel gnojek badania antynobel nagroda stinker nauka

„The stinker” oficjalna maskota The Ig® Nobel Prizes. Źródło: https://www.improbable.com/ig/

W pierwszej części najciekawszych badań nagrodzonych Ig Noblami dominuje jakże nam bliska biologia i medycyna. Wybranych zostało 15 odkryć, które najlepiej oddają charakter antynobli.

2003 Biologia

Kees Moeliker zasłynął tym, że w 2001 udało mu się udokumentować przypadek homoseksualnej nekrofili u kaczek krzyżówek. Całe zajście zostało przez naukowca dogłębnie uwiecznione. Kilka lat wcześniej badacz ten wraz z kolegami z uniwersytetu w Rotterdamie zainaugurował „Dzień Martwej Kaczki”.

2015 Diagnostyka medyczna

Diallah Karim, Anthony Harnden, Nigel D’Souza, Andrew Huang, Abdel Kader Allouni, Helen Ashdown, Richard J. Stevens, Simon Kreckler przyjrzeli się bliżej problemowi odczuwanego bólu, przez osoby z podejrzeniem zapaleni wyrostka robaczkowego w czasie pokonywania karetką progów zwalniających i wybojów. Okazało się, że u osób faktycznie cierpiących z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego, pokonywanie takich przeszkód powoduje duży ból, i umożliwia to lepsze postawienie diagnozy niż badanie objawów klinicznych tego schorzenia.

2012 Neurobiologia

Craig Bennett, Abigail Baird, Michael Miller i George Wolford podczas swojego wystąpienia na konferencji „15th Annual Meeting of the Organization for Human Brain Mapping” odbywającej się w San Francisco w 2009 roku wykazali, że stosując najnowocześniejszą technikę w połączeniu z prostymi metodami statystycznymi, aktywność mózgu można wykazać nawet w ciele martwego łososia szlachetnego.

2017 Anatomia

Jameso Heathcote został nagrodzony Ig Noblem za artykuł zamieszczony w „British Medical Journal” mówiący o tym, dlaczego ludzie starsi mają duże uszy. W wyniku wieloletnich badań potwierdzono, że uszy rosną przez całe życie. Przyrost ten jest niewielki i wynosi około 0,22 mm na rok.

2002 Medycyna

Chris McManus zajmowała się badaniem jąder starożytnych posągów. W raporcie „Scrotal Asymmetry in Man and in Ancient Sculpture” opublikowanym w magazynie „Nature” wskazuje on, że lewe jądra tych rzeźb są większe od prawych. Inne badania wskazują, że jadra są co prawda różnej wielkości, ale to prawe zwykle jest większe. Obserwacje starożytnych rzeźbiarzy są zatem nieprawidłowe.

2011 Bilogia

Darryl Gwynne i David Rentz zbadali żuki z rodziny bogatkowatych. Samce tych owadów podejmują próby kopulacji z butelkami po piwie jednego z australijskich producentów. Naukowcy wyjaśniają, że problemem nie jest alkohol, a specyficzny kształt butelki, który wydaje się atrakcyjny dla samców.

2009 Weterynaria

Catherine Douglas i Peter Rowlinson zostali nagrodzenia za badania, które wykazały, że krowy posiadające imiona dają więcej mleka. Jest to zatem kolejny dowód na to, że dobre i efektywne krowy, to szczęśliwe krowy, a nie numerki w korporacyjnej hierarchii.

2014 Biologia

Dwunastu naukowców z Czech, Niemiec i Zambii otrzymało Ig Nobla za wykazanie, że psy w czasie wydalania zbędnych produktów przemiany materii ustawiają się zazwyczaj zgodnie polem elektomagnetycznym Ziemi. Badaczom nie udało się jednak odkryć, dlaczego nasi pupile robiąc kupę preferują kierunek północ-południe, a nie wschód-zachód. Pomijając śmieszność tych badań warto zauważyć, że kolejny raz potwierdzono, że zwierzęta posiadają „wbudowany kompas” pozwalający im określać kierunki świata.

 

2013 Biologia i astronomia

Marie Dacke, Emily Baird, Marcus Byrne, Clarke Scholtz, i Eric J. Warrant dokonali jeszcze większego przełomu niż powyżsi naukowcy, udowodnili oni, że żuki gnojarze do określenia swojej lokalizacji wykorzystują Drogę Mleczną. Jakby kogoś interesowała ta tematyka, to oryginalny tytuł artkuł brzmi „Dung Beetles Use the Milky Way for Orientation”.

2008 Odżywianie

Massimiliano Zampini z University of Trento i Charles Spence z Oxford University dowiedli, że jedzenie lepiej smakuje przy odpowiednich odgłosach. Dźwięk chrupania towarzyszący jedzeniu przez badanych starych chipsów sprawiał, że wydawały się one smaczniejsze. Badania powtórzono z innymi rodzajami żywności i efekt był podobny.

1999 Medycyna

Arvid Vatle z Norwegii to badacz, który dużą cześć swojego życia naukowego poświęcił badaniu, kolekcjonowaniu i analizie pojemników, w których ludzie przynoszą mocz do badań.

2005 Biologia

Benjamin Smith wraz ze współpracownikami i kilkoma firmami został wyróżniony Ig Noblem za wąchanie zestresowanych żab. Jego zespołowi udało się skatalogować zapach 131 różnych gatunków żab.

2016 Medycyna

Christoph Helmchen ze współpracownikami z uniwersytetu w Lubece okryli, że jeżeli swędzi nas lewa część ciała, to możemy sobie poradzić z tym dyskomfortem patrząc w lustro i drapiąc prawą część ciała (podobnie, jeżeli swędzi nasz prawa część ciała). Zjawisko to jest rezultatem niedoskonałości naszego mózgu i o dziwo może być bardzo przydatne w rehabilitacji.

2011 Medycyna

Dziewięciu naukowców, w tym nasz rodak Robert Pietrzak zasłynęło badaniami wpływu pełnego pęcherza na różne decyzje. Jako króliki doświadczali posłużyli studenci, którzy w zamian za zaliczenie przedmiotu zmuszani byli do picia wody i wykonywania pewnych poleceń, bez możliwości udania się do łazienka. Badania wykazały, że z pełnym pęcherzem niektóre decyzje są trafniejsze, inne wręcz przeciwnie. Badania nie były by żadnym przełomem, gdyby nie wskazano, na jakie decyzje w czasie testów pełny pęcherz wpłynął pozytywnie.

2015 Fizjologia i entomologia

Justin Schmidt otrzymał antynobla za stworzenie skali bólu przy ugryzieniu przez różne owady oraz Michael L. Smitha, który badał ugryzienia w jakie części ciała są najbardziej bolesne. Wytypował on 25 punktów na ludzkim ciele, a następnie zmuszał pszczoły, aby go użądliły w to miejsce kilka razy. Za każdym razem badacz przypisywał bólowi wartość od 1 do 10. Z jego obserwacji wynika, że najbardziej bolesne są ukąszenia w nozdrza (9), górną wargę (8,7) oraz penisa (7,3).

2009 Medycyna

Donald L. Unger przez ponad pięćdziesiąt lat kilka razy dziennie strzelał palcami, aby sprawdzić teorię swojej matki, jakoby to mogło powodować artretyzm. W momencie odbierania nagrody dumny naukowiec stwierdził „Spójrzcie na moje palce. Nie ma na nich żadnego śladu choroby”.

2013 Archeologia

Brian Crandall oraz Peter Stahl przez dwie minuty zanurzali ryjówki we wrzątku, a następnie połknęli je w całości. Celem badaczy było sprawdzenie, jak ludzki organizm poradzi sobie z trawieniem małych kości. W wyniku kilkudniowej gó*****ej roboty polegającej na sprawdzaniu swoich odchodów, naukowcy zauważyli, że strawieniu uległa duża część elementów kostnych małego ssaka.

Informacje czym są antynoble i pełną linków do najciekawszych badań nagrodzonych Ig Noblami można znaleźć tutaj: Ig Nobel – najpierw śmiech i niedowierzania, później zaduma.