Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 4

maskotka ig nobel gnojek badania antynobel nagroda stinker nauka

„The stinker” oficjalna maskota The Ig® Nobel Prizes. Źródło: https://www.improbable.com/ig/

Zapewnieni pokoju na świecie to bardzo ważna kwestia. Dobrze wiedzieć, że wiele osób dba o nasze bezpieczeństwo. Niestety tylko niewielką część z nich można uhonorować antynoblami.

1991 Pokojowa nagroda

Edward Teller został pierwszym zdobywczą pokojowego Ig Nobla, stworzył on pierwszą bombę wodorową i włożył duży wkład w amerykański program gwiezdnych wojen. Postulował umieszczenie broni jądrowe na orbicie okołoziemskiej w celu zapewnienia światowego pokoju.

2000 Nauki komputerowe

Chris Niswander został wyróżniony Ig Noblem za stworzenie programu PawSense, którego zadaniem jest alarmowanie, jeżeli kot zacznie chodzić po klawiaturze komputera. Ponadto za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy umożliwia zablokowanie klawiatury i spowodować emisję dźwięków nieprzyjemnych/odstraszających dla kotów.

1999 Pokojowa nagrodo

Charl Fourie i Michelle Wong z Johannesburg w South Africa stworzyli i nawet opatentowali alarm samochodowy, którego głównym elementem jest czujnik ruchu sprzężony z miotaczem ognia. Dzięki takiemu wyposażeniu każdy potencjalny złodziej może liczyć na gorące powitanie.

2002 Interdyscyplinarna nagroda

Karl Kruszelnicki z uniwersytetu w Sydney otrzymał antynobla za osiągnięcie, które komisji z magazynie Annals of Improbable Research trudno było zakwalifikować wyłącznie do jednej kategorii. Naukowiec ten szukał odpowiedzi na odwieczne pytanie, dlaczego w pępku zbiera się brud. Przeprowadził on wywiad wśród pięciu tysięcy radia Triple J. Z wyników opublikowanych  w magazynie „New Scientist” wynika, że brud w pępku jest powodem tarcia odzieży o włosy zlokalizowane na brzuchu. Z tego względu w pękach mężczyzn, którzy posiadają więcej włosów jest go więcej niż w przypadku kobiet. Skład tego brudu to głównie włosy, naskórek i nitki elementów odzieży, a niebieski odcień wynika z popularność włókien tego kolory. Badania wykazały również, że brud w pępku nie jest zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia.

2007 Pokojowa nagroda

Bazie Sił Powietrznych im. braci Wright i Franka Pattersona w Dayton za opracowanie koncepcji bomby homoseksualnej (gay bomb). Jej wybuch miałby powodować pociąg seksualny pomiędzy żołnierzami wroga, uniemożliwiając im tym samym prowadzenie działań zbrojnych.

2013 Pokojowa nagroda

Alaksandr Łukaszenka w celu wali z opozycję zdelegalizowała możliwość publicznego klaskania. Nie było by to nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że za złamanie tego przepisu białoruska milicja aresztowana jednorękiego mężczyznę…

2009 Pokojowa nagroda

Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali i Beat Kneubuehl zbadali, czy dla zdrowia ludzkiego niebezpieczniejsze jest uderzenie w głowę pełną, czy pustą butelką po piwie. W obydwu przypadkach dojść może do niebezpiecznego pęknięcia czaszki i wstrząsu mózgu, ale butelka pusta wytrzyma silniejsze uderzenie jednocześnie nie pękając.

2011 Zdrowie publiczne

John Sender pracujący na uniwersytecie w Toronto badał zagrożenie wynikające z rozpraszania kierowcy w czasie jazdy. W celach naukowych badacz instalował w kaskach zakładanych na głowę kierowców nieustannie opadającą przesłonę. W rezultacie starał się zbadać jak wiele uwagi kierowca musi poświęcać prowadzeniu pojazdu, aby nie spowodować wypadku.

2017 Pokojowa nagroda

Milo Puhan, Alex Suarez, Christian Lo Cascio, Alfred Zahn, Markus Heitz i Otto Braendli dowiedli, że gra na instrumencie rdzennych Australijczyków (aborygenów) didgeridoo (drewniana trąbka o długości 1-1,5 metra) pomaga w leczeniu bezdechu sennego i chrapania. Dzieje się tak, gdyż instrument ten wymaga jednoczesnego pobierania powietrza przez nos oraz wydmuchiwania go ustami (oddychanie cyrkulacyjne), co wzmacnia mięśnie w okolicach górnych dróg oddechowych.

1997 Pokojowa nagroda

Harold Hillman pracujący w University of Surrey w Anglii stworzył bardzo pokojowy raport uhonorowany antynoblem, którego tytuł można przetłumaczyć jako „Możliwy ból doświadczany przy różnych rodzajów egzekucji”.

2009 Zdrowie publiczne

Elena N. Bodnar, Raphael C. Lee i Sandra Marijan stworzyli unikatowy biustonosz, który w przypadku np. ataku chemicznego może szybko przerobić na dwie maski ochronne. Nagrodę odebrała Elena Bodner, która w dzieciństwie dorastała na Ukrainie i obserwowała problemy odpowiednią odzieżą ochronną po katastrofie elektrowni w Czarnobylu.

2002 Pokojowa nagroda

Keita Sato, Matsumi Suzuki i Norio Kogure otrzymali antynobla za stworzenie „Bow-Lingual”. Urządzenia, którego celem jest tłumaczenia psiego języka (szczekania) na język japoński. W czasie badań urządzenia przetestowano na ponad pięćdziesięciu gatunkach psów. Według badaczy wiele szczeknięć jest tłumaczona prawidłowo i pozwala określić nastrój czteronożnego mówcy.

2012 Pokojowa nagroda

Firma SKN z Rosji została uhonorowana Ig Noblem za przetwarzanie starej amunicji w diamenty. Technologia umożliwiająca transformację poradzieckiej spuścizny w nano-diamenty została opracowana przez zespół Igora Pietrowa.

2013 Zdrowie publiczne

Sześciu medyków otrzymało Ig Nobla za dzieło „Leczenie chirurgiczne podczas epidemii amputacji penisa w Tajlandii”, w którym rekomendowali najlepsze metody walki z takim zagrożeniem. Może było by to zabawne, gdyby nie fakt, że w pewnym okresie karanie mężczyzn przez kobiety w ten sposób było powszechną praktyką.

2016 Pokojowa Nagroda

Gordon Pennycook ze współpracownikami z Uniwersytetu Waterloo (Kanada) w swoim dziele „O recepcji i detekcji pseudo głębokiej gówno prawdy” zbadali naukowy bełkot obecny w mediach. Celem badań było sprawdzenie, dlaczego ludzie wierzą w nieprawdziwe z naukowego punktu widzenia informacje i doszukują się w nich sensu, nawet wtedy, kiedy go tam nie ma.

2010 Pokojowa nagroda

Richard Stephens, John Atkins oraz Andrew Kingston potwierdzili, że przeklinanie jest dobrym środkiem przeciwbólowym. Chęć zgłębienia tego zagadnienia narodziła się, po nieprzyjemnym zdarzeniu, w którym udział brał młotek i kciuk jednego z laureatów.

Najciekawsze antynoble z fizyki i chemii znajdziesz tu: Najciekawsze badania nagrodzone Ig Noblami cz. 3