Złote myśli – brak przypisów a ochrona własności intelektualnej

mózg, przemyśleć, zadumać cytaty, złote myśli, aforyzmy, anegdoty, kto to powiedział, przysłowia, mądrości„Złote myśli” to nowy cykl na tym blogu, w którym prezentowane będą tematycznie posortowane cytaty, aforyzmy, przysłów, sentencje oraz własne myśli autora bloga. W odróżnieniu jednak od większości takich zbiorów, wszystkie złote myśli pozbawione będą przypisów, czyli wskazanego autora. O dziwo dla niektórych jest to bardzo drażliwa kwestia, związana z ochroną własnością intelektualnej.

Brak przypisów = plagiat = konsekwencje związane z brakiem poszanowania własności intelektualnej

Własność intelektualna to bardzo ważna kwestia we współczesnym świecie. Wszelkiego rodzaju prawa autorskie, patenty, oraz znaki towarowe są chronione, gdyż pozwalają danym podmiotą osiągać określone przychody. Przychody te poprzedzone zostały jednak znaczącymi nakładami, które w różny sposób przyczyniły się do rozwoju naszego otoczenia.

Niestety dla niektórych ochrona własności intelektualnej stała się dochodowym biznesem. Nie dziwi zatem, że wiele organizacje starają się wszystko poukładać, zaszufladkować każdy przejaw ludzkiej twórczości, aby móc z niej czerpać zyski. Czasami jednak wszelkie te działania sięgają zbyt daleko. Nie da się opatentować najprostszych rozwiązań, nieprzejawiających znamion innowacyjności oraz krótkich cytatów, złotych myśli, aforyzmów, które pojawiają się niezależnie w umysłach setek ludzi.

W różnych miejscach można spotkać się z aforyzmami lub cytatami przypisywanymi konkretnym sławnym osobą. Nawet tak trywialnych zwrotów jak „pieniądze nie śmierdzą”, „jakość jest najlepszym marketingiem” czy „czas to pieniądz”. Czasami nawet jedna złota myśl zależnie od źródła ma różnych twórców. Działanie takie zwykle jest motywowane chęcią poparcia swojej tezy słowami innych ludzi, posiadających określony autorytet. Fakt, że te słowa zostały wyrwane z kontekstu i wypowiedziane wcześniej przez setki bezimiennych osób nikogo nie obchodzi. Liczą się tylko ci, którzy zostali zapamiętani w historycznych książkach, niezależnie czy zasłynęli z dobrej, czy złej strony.

Baśka miała fajny biust

W precedensowym wyroku z dnia 14 maja 2007 Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że wykorzystanie przez Carlsberg Polska S.A. oraz Agencja reklamowa Saatchi&Saatchi zwrotu „baśka miała fajny biust” w spocie reklamowym piwa „Okocim Mocne” nie jest przestępstwem. Tym samym oddalając pozew Roberta Gawlińskiego, lidera zespołu „Wilki”, będącego właścicielem praw do utworu „Baśka miała fajny biust”. W uzasadnieniu sąd wskazał, że omawiana fraza będąca tytułem piosenki zespołu „Wilki” to „banalny i prosty zwrot językowy” nie można zatem mówić o naruszeniu praw autorskich. Wyrok zapewne byłby inny, gdyby w spocie reklamowym wykorzystano dłuższy fragment piosenki. W takiej hipotetycznej sytuacji doszło by bowiem do naruszenia własności intelektualnej.

Nie łatwiej nie kombinować, płynąć z prądem i zamieścić przypisy (wskazać autora) złotych myśli?

Zawsze łatwiej robić wszystko tak jak większość, ale należy się zastanowić, czy jest to słuszne. Celem cyklu „Złote myśli” jest prezentowanie krótkich przysłów, sentencji, aforyzmy, myśli autora bloga oraz cytatów w takiej formie, aby odbiorca mógł się samodzielnie zastanowić nad ich treścią. Zawierają one bowiem w sobie mnóstwo przydatnej wiedzy. Jeżeli natomiast do kilku słów dopiszemy nazwisko sławnej osoby, to frazę tę zaczynamy rozpatrywać w kontekście wydarzeń, osiągnięć danej osoby, co może całkowicie zmienić ich pierwotny sens.

Z oczywistych względów największą popularności cieszą się „życiowe złote myśli”, po które sięgają ludzie zdołowani po jakieś porażce. Niepowodzenie w pracy, zawód miłosny, choroba jest wspaniałym momentem do całkowitej zmiany naszego życia. Te złote myśli nie zdominują jednak całego cyklu na tej stronie, nie potrzeba tu więcej bogatych, smutnych ludzi z zaburzeniami depresyjnymi. Naszego życia nie trzeba zmieniać gwałtownie, można to czynić powoli, małymi kroczkami, inspirując się cytatami lub anegdotami z różnych dziedzin.

Na zakończenie należy ponownie powtórzyć, że wykorzystywanie krótkich złotych myśli bez przypisów o ile nie nawiązują do konkretnych wydarzeń, wyników badań naukowych, autentycznych lub fikcyjnych postaci nie jest plagiatem i nie narusza własności intelektualnej. Jest to po prostu element naszej kultury.

Lista wpisów:
Złote myśli cz. 1 – pieniądze
Złote myśli cz. 2 – głupcy i głupota
Złote myśli cz. 3 – historia
Złote myśli cz. 4 – polityka i politycy
Złote myśli cz. 5 – „życiowe mądrości”
Złote myśli cz. 6 – sukces i sława
Złote myśli cz. 7 – dobro i zło